Zeynel Şahan (Dede) / Hacı Bektaş Veli Anma etkinliklerine katılma şerefine nail oldum

09 Haziran 2016, Perşembe

    Allah; nasip etti. Bu yıl ki Hacı Bektaş Veli Anma etkinliklerine de katılma şerefine nail oldum. Hz. Piri ziyaret etmek, onun manevi huzuruna çıkıp dua etmek ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Tabi ziyaret için gidilirse bilindiği gibi farklı amaçlar içinde gelenler oluyor. Hünkârın hoşgörüsü, her düşüncede insanı kendine çekebiliyor.

    Zamanım oldukça her yıl gidiyorum, ama benim için bu yılki etkinlik çok daha anlamlıydı. Alevi Bektaşi toplumu adına da öyleydi. Birincisi 15 Ağustosta başta üç federasyon Başkanları, Yöneticileri ve birçok Kurum temsilcileri, Hacı Bektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu ‘nun ev sahipliğinde çok yararlı toplantı gerçekleştirildi. Örgütlerimiz adına faydalı oldu.

    İkincisi; Hacı Bektaş da cem konuşuldu. Cemi konu alan bir panel düzenlenmişti. Belki ilk defa cem olmaya gidenler cemi konuşuyordu, hemen belirteyim böyle bir paneli organize eden etkinlik programına alan Belediye Başkanı ve tertip komitesine teşekkür ediyorum. Zaten katılımın çok olması da bize halkın ne kadar memnun olduğunu gösteriyor. Benimde dede olarak konuşmacı sıfatıyla orda bulunmam; hele birbirinden değerli iki önemli üstatla birlikte düşüncelerimi, bakış açımı paylaşmam beni çok mutlu etti. Evet iki önemli üstat dedim: çünkü benimle birlikte konuşmacı olarak, Bektaşi Babası Av.Şakir Keşeli baba ve önemli bilim adamlarımızdan Doç. Ali Yaman dede alanlarında otorite olan zatlardır. Dolasıyla, onların yanında konuşmak zor olduğu kadar zevkliydi de. Panel bana göre olumlu geçti. Katılımın yoğun olması dinleyicilerin çoğunluğunun olgun kâmil insanlardan oluşması daha da verimliğini artırdı.

    Değerli Canlar; şunu da belirtmek istiyorum. Piri anarken bu ve buna benzer konuları konurşursak, Panellere daha çok zaman ayırırsak, Hünkârın izinden gittiğimiz daha da belirginleşir. Sonuç olarak sohbetlerin artırılması, Bilimsel çalışmaların topluma yönelik yaygınlaştırılması, daha önemli ve anlamlı olacaktır. Yoksa Siyasallaşan bir anma etkinliği halk nezdinde kabul görmüyor. Görmediği içinde katılımların düşmesi kaçınılmazdır.

    Bu seneki program arzuladığımız düzeydeydi. Hacı Bektaş Belediye Başkanı ve ekibine, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Allah bizleri Hünkâr’ın yolundan ayırmasın.

                                                                                                Sevgilerimle,

                                                                                            Zeynal Şahan (DEDE)

                                                    Kâğıthane Hacı Bektaş Veli Eğitim Ve Kültür Derneği Başkanı