Özcan Yakut (Dede) / Hayvanlar ve İnsanlar

03 Eylül 2016, Cumartesi

İNSANLAR VE HAYVANLAR ALEMİ.!

Merhaba canlar merhaba hakka gönül verenler.

-Şimdi dersiniz ki, bu fakir ne anlatı verecek bize öyle değil,mi?!

-eee kelam çoktur da bizim hatırımıza bir şey gelmez oldu ney se bir şeyler söyleyi verelim de herkes üstüne düşeni alır inşallah hadi bakalım .

“Kimi insanla kimi insan arasındaki uzaklık,

Kimi insanla kimi hayvan arasındaki uzaklıktan çok daha büyüktür.”

-dersiniz ki bu da ne ola, öyle ya haklısınız da. Bahsettiğimiz insanların en iyi arkadaşları sırdaşlarıdır, ne soru sorarlar ne kusur ve kabahat bulurlar canlar onlar hep bizim yakınımızda olup ta bizim onları görmemekten geldiğimiz “hayvanlar”dır.

- hane hep söyleriz ya “alem”lere rahmet olarak gelmiş bizim peygamberimiz diye.

-hani deriz ya peygamberimiz buyurur ki, “Canlı hayvana işkence, eziyet edene lanet olsun.” -“Ben size Allah’dan korkunuz, hayvanları incitmeyiniz, rahatlarını bozmayınız demiyor muyum?”-- “Hayvana binecekseniz tatlılıkla bininiz. Yük vuracaksanız takatinin üstünde yüklemeyiniz. Kesecekseniz en az ızdırap  vermeyecek şekilde kesiniz.”   Demez mi bize .  öğütlemez mi ki bize Hz. Muhammed Mustafa (as) .

- yani sevgi şefkat ve özveriyle sahip çıkmak gerek hareket etmek lazım her var edilen canlıya.

- canlar tüm canlar Allahı zikir eder secde eder . her ne kadar zikirlerini duymasak da secdelerini görmesek de yüce Mevla’m onlar beni zikir eder bana secde eder.  

-Hac suresi ayet 18. Görmedin mi ki göklerdeki kimseler, yerdeki kimseler, güneş, ay, yıldızlar, dağlar, ağaçlar, hayvanlar ve insanlardan birçoğu hep Allah’a secde ediyor. Birçoğunun da üzerine azap hak olmuştur. Allah’ın hakir kıldığına ikramda bulunan olmaz. Allah dilediğini yapar.

Rahman suresi ayet 6. Çimen / yıldız ve ağaç secde ediyorlar. 

Enam suresi ayet 38. Yeryüzünde debelenen hiçbir canlı, iki kanadıyla uçan hiçbir kuş istisna olmamak üzere hepsi sizin gibi ümmetlerdir. Biz bu Kitap’ta, herhangi bir şeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. Onlar sonunda Rableri önünde hasredilirler. 

Nahl suresi ayet 49. Göklerdeki ve yerdeki canlı şeyler de melekler de yalnız Allah’a secde ederler ve hiç de büyüklük taslamazlar. 

-Yüce Mevla böyle der, bize düşen buna iman etmektir. gayriye ne hacet nede olsa biz görmeden iman edenlerdeniz öyle ya .

- hele bir düşünün canlar, zikri olmayan secdesi olmayan bir varlık alemine peygamber rahmet olur mu .demek ki hayvanlar alemininde hem zikri hem secde var.

-Velakin biz insan oğlu bunu bilmeyiz idrak edemiyoruz. Bunun neden ne ola ki dersiniz içiniz de, bunun bir çok nedeni var birincisi hiç kuranı okumadığımızdandır ilk ayeti “oku” olmasına rağmen değil mi bilmediğimizden ve kurana iman etmediğimizden olsa gerek her halde.

-her halde şundan olsa gerek mevlamın diliyle diyi verek ki gerçeği ,kimse kızmaya incinmeye,

Abese suresi ayet17. Kahrolası insan ne kadar da nankördür!.

- Ve yine Mevla’m derki ,

Enfal suresi ayet 55. Allah katında canlıların en kötüsü, gerçeği örtenlerdir. Bunlar iman etmezler. 

-işte böyle der yüce Mevla,m ne der ise güzel der demek ki eksiklik noksanlık bizlerdedir .

-canlar pire gönül verenler elbette seksik olmayıp her varlıkta hakkı görenlerde var elbet onlar için de Mevla,m şöyle hitap eder.

-Casiye suresi ayet 20. Bu Kur’an, insanların kalp gözlerini açacak ışıklardan oluşur. Gereğince inanan bir toplum için de bir kılavuz ve bir rahmettir o.

Şuara suresi ayet 114. “Ben iman etmiş insanları kovamam.” 

-demek ki her can kendi kendini kovdurur hakkın rahmetinden uzaklaşır buda kişilerin kendisindendir.

Kişi kendisini alim görür ilim irfan mercii görür ise ne dediğini kulağı duymuyorsa kişi kendisinin namaz kıldığını sanıyorsa ki abdest siz namaz olmaz abdestli olsa o sözü sarf etmez .

Kişi bilir ise namaz sırdır zır değil o zaman her şeyi fark eder . kişi sözünün nereye gittiğini saklamaya kalksa dahi kokusu özünün delilidir. O koku onu önce sarmaladığını bir bilse utanacaktır yaptığından .

-eee diyeceksiniz lafı bu kadar niye uzatırsın tek cümleyle söyleyi versene kuranın değdi gibi” nice insanlar var iç alemi hayvan” iç alemi hayvan olan hayvanlara dil uzatır işte. 

-sözün özü tüm var olan her var Allahı zikir eder, Allaha secde eder. İnsan olanın kendisine bakıp kendisi için bir şey yapmalı varın varlığına kişi ne karışa ne de dil uzata.

-aman ha sizler sakın var olana dil uzatmayın küçümsemeyin hor görmeyin sevin sevdirin” her şey bir aynadır” herkese aşkı niyazımız olsun . seyyid Özcan yakut.