Zeynel Şahan (Dede) / Bütün Can'lar için hizmet etmeye çalışıyoruz

Bütün Can'lar için hizmet etmeye çalışıyoruz 11 Mayıs 2016, Çarşamba

Nurtepe Cemevi Muharrem Orucunun bitmesine az bir zaman kala Aşure için halkla bir araya geleceklerini söyledi. Muharrem orucu boyunca Cemevi’nde halkla birlikte iftar yemekleri düzenleyen Cemevi yetkilileri, ibadet buluşmaları dışında da halkla bir bütünlük içinde olduklarını belirtti.

Kağıthane’nin tek Cemevi olan Hacı Bektaş Veli Eğitim ve Kültür Derneği, Muharrem Ayı sebebiyle halkla daha sık bir araya gelen, Cemevi, yetkilileri bu buluşmalarla halkın kenetlendiğini söyledi.

Muharrem Ayı’nda her akşam halkala buluştuklarını söyleyen Hacı Bektaş Veli Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Zeynel Şahan, her akşam Cemevinde  forum çalışması ve   lokma verildiğini, bunu vatandaşların bir araya gelerek yaptıklarını belirtti. Şahan, oruçlar açıldıktan sonra her akşam Muharrem sohbetlerinin yapıldığını da ekledi.

Zeynel Şahan, aşureye kısa bir zaman kala yine halkın Cemevi’nde toplanıp hazırlıklarını yapacaklarını söyledi.

Kağıthane’nin tek cemevi olmasından kaynaklı zorluklar yaşadıklarını belirten Şahan, 500 bin nüfuslu bir ilçede ve Alevi nüfusun yoğun olduğu bir ilçede tek cemevinin olmasının zorluklarının da olduğunu kaydetti. Şahan “Kağıthane’nin mahallelerinden yalnızcaSeyrantepe’de var ama biz Kağıthane’nin tek şubesiyiz. 19 mahalleli bir ilçeyiz tahminen nüfusu 500 bine ulaşmış, bu nüfusa yalnızca biz hitap ediyoruz. Bu cem evini bile zoraki yaptık, devletin cem evlerine bakışı ortada çok olumlu değil, dolayısıyla tek cem evi olmamıza rağmen 19 mahalleye hizmet vermeye çalışıyoruz, özellikle cenazelerde de canlarımıza hizmet veriyoruz” diye konuştu.

“Her türlü hizmet ve çalışmayı imkanlar dahilinde yapmaya çalışıyoruz”

Hacı Bektaş Veli Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Zeynel Şahan, kısıtlı imkanlara rağmen her şekilde halka hizmet etmeye çalıştıklarını ifade etti. Şahan “Kağıthane Hacı Bektaş Veli, Alevi inancını, Alevi kültürünü yaşatmak geliştirmek ve yaymak için kurulmuş bir dernektir. Bu anlamda yapılabilecek her türlü hizmet ve çalışmayı imkanlar dahilinde yapmaya çalışıyoruz. Biz yalnızca inanç boyutuyla ilgilenmiyoruz, vatandaşlarımızın diğer ihtiyaçlarına da hizmet veriyoruz özellikle eğitimlere yönelik halk eğitim hizmetlerimiz var, yabancı dil, el sanatları, dikiş nakış, halk oyunları, bağlama ,gitar, kurslarımız var, diğer sanatsal alanlarda, resim diksiyon kurslarımız var” dedi.

İmam Hatip’ler ve zorunlu din dersleri hakkında da konuşan Zeynel Şahan, Bu ülkede İmam Hatip okullarına ihtiyaç varsa açılabileceğini, zaten mevcut durumda var olduğunu da söyleyen Şahan, bunun dayatmayla olmayacağını söyledi. Şahan,  Alevilere zorunlu din dersinin dayatılmasını da doğru bulmadığını belirtti.